OSTMEDICA - Płońsk - Specjalistyczne badania gęstości mineralnej kości w kierunku Osteoporozy, usg


REJESTRACJA
731 100 801

  • kwas hialuronowy
  • toksyna botulinowa
  • nici rewitalizujące i liftingujące

Dr n.med. Krzysztof Ostrowski

Dr n.med Krzysztof Ostrowski jest specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej. Od wielu lat zajmuje się również zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.

Wśród zabiegów wykonywanych przez dr. Krzysztofa Ostrowskiego są m.in.:

TOKSYNA BOTULINOWA

Korekcja zmarszczek za pomocą wstrzyknięć preparatów toksyny botulinowej polega na czasowym  rozluźnieniu wybranych mięśni twarzy. Mięśnie te, kurcząc się, powodują marszczenie i fałdowanie skóry leżącej nad nimi. W ten sposób powstają zmarszczki mimiczne.Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których została podana. Pozostałe mięśnie twarzy funkcjonują jak dotychczas. Preparat toksyny botulinowej wstrzykiwany jest przez lekarza przy użyciu bardzo cienkiej igły w precyzyjnie wybrane miejsca w obrębie czoła i wokół oczu. W związku z krótkim czasem trwania i użyciem delikatnej igły zabieg powoduje jedynie minimalny ból i nie wymaga znieczulenia. Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się przez ok. 6 miesięcy. Po tym okresie zabieg można powtórzyć, aby znów rozluźnić mięśnie twarzy.  Leczenie preparatami toksyny botulinowej w dawkach stosowanych w celach estetycznych jest bezpieczne i  może być powtarzane. Terapia nie powoduje długotrwałych działań niepożądanych. Do działań ubocznych obserwowanych zwykle do kilku dni po zabiegu zalicza się niewielkie krwiaki, mały obrzęk i mrowienie w miejscu wstrzyknięcia, nadmierne obniżenie brwi lub ich uniesienie, niezmiernie rzadko przejściowe opadanie powieki.

Osobami, które nie mogą być leczone toksyną botulinową są kobiety ciężarne, chorzy z chorobami płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona), uczuleni na toksynę botulinową typu A oraz osoby przyjmujące w okresie planowanego zabiegu niektóre antybiotyki.

KWAS HIALURONOWY

Preparaty kwasu hialuronowego stosowane są do korekcji zmarszczek oraz modelowania konturu ust i owalu twarzy poprzez ich wypełnienie za pomocą specjalnej techniki wstrzyknięć. Kwas hialuronowy, naturalny składnik skóry, zawieszony w preparatach w postaci krystalicznego żelu, podawany jest bezpośrednio do zmarszczki, którą wypełnia, powodując natychmiastowy efekt wygładzenia. W późniejszym czasie substancja ta powoduje również wiązanie cząsteczek wody w obrębie skóry właściwej, co zwiększa jej napięcie i sprężystość.

Korekcji poddane mogą być fałdy nosowo-wargowe, tzw. “marionetki” w kącikach ust, zmarszczki czołowe, tzw. “zmarszczki palacza”. Umiejętne zastosowanie preparatów kwasu hialuronowego pozwala również na zarówno dyskretne, jak i bardzo efektowne modelowanie konturu i objętości ust. Zabiegi korygujące zmarszczki są zwykle jedynie nieznacznie bolesne. Zabiegi na ustach wymagają niekiedy znieczulenia miejscowego. Miejsca wstrzyknięć oraz rodzaj znieczulenia (powierzchniowe, nasiękowe, typu stomatologicznego) ustalane są z lekarzem, który określa planowaną ilość preparatu ze względu na zakres terapii.  Czas trwania zabiegu zwykle nie przekracza 30 minut. Efekt utrzymuje się zwykle od 6-12 miesięcy w przypadku fałd i zmarszczek, ok. 6-8 miesięcy po zabiegach modelujących usta.

Objawy niepożądane związane z zabiegiem ograniczone są do tych występujących typowo przy wstrzyknięciach śródskórnych, tzn. obrzęku, zaczerwienienia, bolesności, tkliwości i ustępują w ciągu 2-5 dni. Jedynym istotnym przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego są aktywne zmiany skórne lub czerwieni wargowej (trądzik, opryszczka, itp.)

Rewitalizacja skóry – co warto wiedzieć o niciach używanych w medycynie estetycznej

 

Sucha, pozbawiona blasku, zniszczona przez słońce skóra z licznymi przebarwieniami, często o brzydkiej ziemistej barwie traci swoją elastyczność przez co na twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek. Na szczęście postępy  medycyny estetycznej pozwalają na przywrócenie skórze jędrności i zdrowego wyglądu.

Już nawet kobiety około 30. roku życia zauważają wpływ mijającego czasu na kondycję skóry, a kremy okazują się niewystarczające. Pośrednim wyjściem są delikatne nici służące do rewitalizacji, poprawy struktury skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także biustu, pośladków, brzucha czy nawet nóg! Dzięki tym niciom uzyskujemy naturalny, odmłodzony efekt wyglądu skóry. Wykonane są z rozpuszczalnej substancji PDO (polidioksanon) – wchłaniają się do ośmiu miesięcy, a spektakularny efekt utrzymuje się do około dwóch lat. Aplikacja nici jest praktycznie bezinwazyjna i bezbolesna, trwa około pół godziny, nie pozostawia żadnych blizn ani nacięć, a drobne zaczerwienienia znikają w ciągu 1-2 dni.

PDO jest materiałem znanym i stosowanym w medycynie od wielu lat. Dotychczas był on głównie wykorzystywany w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce.  Od dwóch lat metoda ta jest wykorzystywana przez lekarzy medycyny estetycznej. Na podstawie obserwacji klinicznych stwierdzono, że PDO pobudza w tkankach proces neokolagenezy, czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry.

Nić PDO umieszczona jest w sterylnej, bardzo cienkiej igle, przy pomocy której wprowadzana jest w określone okolice ciała. W zależności od miejsca, nici wprowadzane są śródskórnie, do podskórnej tkanki lub domięśniowo. Nici umieszczane śródskórnie poprawiają strukturę skóry – staje się ona grubsza, bardziej napięta, jędrna, poprawia się jej koloryt, a pory zwężają się. Możemy nimi również wygładzić drobne zmarszczki.

Nici są różnej długości. Te krótsze idealnie sprawdzają się wokół oczu jako alternatywa dla botoksu – efekt estetyczny jest bardziej naturalny, niż po podaniu toksyny botulinowej, ponieważ nie unieruchamiamy mięśni mimicznych, a wpływamy jedynie na osłabienie ich działania – mięśnie są zrelaksowane, a co za tym idzie, rysy twarzy wygładzają się. Dzięki dłuższym niciom PDO można otrzymać efekt delikatnego liftingu żuchwy czy tzw. „chomików”.

               Główne wskazania do zastosowania nici PDO, to:

  • na twarzy: pionowe i poziome zmarszczki na czole, lifting czoła, obniżone zewnętrzne krawędzie brwi, wiotka, miękka tkanka, opadające brwi, dolna powieka – worki, policzki, wyraźny fałd nosowo-wargowy, rowek policzkowo-jarzmowy, fałd podbródkowy, fałd marionetkowy, V-lifting, opadające policzki i obszar pod żuchwą, fałdy skóry na policzku, pomarszczone policzki,
  • na ciele: fałdy i zmarszczki skóry na szyi i dekolcie, zwiotczenie tkanek i rozstępy na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach,

W celu podtrzymania efektu liftingu skóry twarzy, szyi czy też dekoltu warto stosować zabiegi mezoterapii wykorzystujące nawilżające właściwości naturalnego kwasu hialuronowego i glicerolu. Za pomocą wiązań wodorowych glicerol tworzy „ochronny płaszcz” wokół cząsteczek kwasu hialuronowego w skórze właściwej, sprawiając, że kwas „korzysta” z jego właściwości odpornościowych – termicznych, mechanicznych i enzymatycznych. To skuteczna zapora przed inwazją wolnych rodników. W konsekwencji kwas hialuronowy łatwiej i skuteczniej zatrzymuje wodę, co intensyfikuje proces nawilżenia skory.

Aby rozsądnie i w sposób kompleksowy zaplanować odpowiednią rewitalizację skóry najlepiej skorzystać ze specjalistycznej konsultacji, by wspólnie z lekarzem omówić i ustalić indywidualnie dobrane postępowanie.

Więcej informacji i porad udziela specjalista chirurg